ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
ETNdigi-superbanner
2026  # megabox
41  #  square

IN FOCUS

3D-piirit pakottavat suunnittelun huomioimaan lämmön, tehon ja mekaniikan

3D-IC-arkkitehtuureihin siirtyville suunnittelutiimeille suorituskyvyn ja luotettavuuden jatkuva parantaminen tuo mukanaan tuttuja mutta yhä monimutkaisempia haasteita: miten hallitaan tehonkulutusta, poistetaan lämpöä ja otetaan huomioon erilaisten fysikaalisten ilmiöiden monimutkainen vuorovaikutus pinotuissa rakenteissa?

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

ETN

Oct Nov # TME square
TMSNet  advertisement
ETNdigi
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

Sisäpiiriläinen kertoo: Nokian kännykät kaatui joukkoon peräkkäisiä virheitä (osa 2)

Tietoja
Julkaistu: 13.12.2022
Luotu: 13.12.2022
Viimeksi päivitetty: 13.12.2022
  • Business

Helmikuussa 2011 Nokia ilmoitti ryhtyvänsä älypuhelinkehityksessä yhteistyöhön Microsoftin kanssa. Symbianin korvaajaksi oli valittu Windows Phone -alusta. Pitkään yhtiön älypuhelinten ohjelmistokehityksessä työskennellyt Erkki Koivusalo kertoo, mikä tässä meni vikaan.

- Windows Phonen avulla Nokia kykenikin melko lyhyessä ajassa luomaan monipuolisen Lumia-puhelinten tuoteportfolion, johon saatiin myös johtavan piirisarjatoimittajan Qualcommin tuki neljännen sukupolven LTE-verkkoteknologialle. Alun nopea kasvu tyrehtyi kuitenkin pian ja yli kymmenen prosentin markkinaosuuden saavuttaminen osoittautui haaveeksi. Näen tähän kehitykseen seuraavat pääasialliset syyt:

- Windows Phone tuli markkinoille liian myöhään. Android ja iPhone olivat jo saaneet hyvän etumatkan markkinoiden valloittamisessa ja ne veivät alusta lähtien sovelluskehittäjien huomion. Windows Phone sai muotisovelluksensa aina myöhässä ja usein karsittuina versioina, Nokian taloudellisista kannustimista huolimatta. Windows-puhelimet eivät tämän takia kiinnostaneet sovelluksista kiinnostunutta asiakaskuntaa. Jälkikäteen arvioisin, että MeeGon sovelluskauppa olisi todennäköisesti kärsinyt samasta ongelmasta, mikä olisi merkittävästi vaikeuttanut kilpailua Androidin kanssa.

- Lumia Windows -puhelinten käyttöliittymä oli insinöörimäinen yksivärisine neliömäisine kuvakkeineen, eikä se puhutellut asiakkaiden enemmistöä. Microsoft toivoi, että samaa tyyliä käyttäneen PC Windows 8:n leviäminen olisi muuttanut loppukäyttäjien suhtautumista Windows puhelimiin. Valitettavasti moni PC-käyttäjä ei pitänyt Windows 8:sta ja he jatkoivat aiemman Windows 7:n käyttöä siihen saakka, Windows 10 tuli markkinoille.

- Lopullisen iskun Lumia puhelimille aiheutti loppuvaiheessa tärkeiden lippulaivatuotteiden kehitysprojektien epäonnistumiset. Niiden mukana oli tarkoitus lanseerata teknologiainnovaatioita, jotka olisivat saattaneet nostaa Windows-puhelimet uuteen kasvuun. Näitä ratkaisuita ei valitettavasti saatu toimimaan luotettavasti ja viimeiset julkistetut Lumia-puhelimet olivat melko keskinkertaisia tuotteita, joiden vaatimattomat myyntimäärät eivät enää kasvattaneet Windows-puhelinten markkinaosuutta.

Kuinka paljon politiikkaa koko prosessiin sisältyi?

- Minun on vaikeaa arvioida prosessin poliittista puolta, mutta olen ollut taipuvainen uskomaan yllä mainitun liiketoimintalogiikan olleen päätösten tosiasiallisena pohjana.

- Vuonna 2014 julkaistu kirja Operaatio Elop kuitenkin antaa ohjelmistoalustan valintaprosessista edellä kertomastani poikkeavan kuvan. Kirjassa esitetään tendenssimäisesti MeeGo-alustan potentiaali huomattavasti omaa käsitystäni optimistisemmassa valossa. Kirjan mukaan Google olisi ollut neuvotteluissa huomattavan joustava ja neuvottelutilanteen kallistuttua Microsoftin eduksi vasta vuoden 2011 alussa lähinnä siksi, että Microsoft suostui maksamaan Nokialle merkittävän rahasumman sitä vastaan, että Nokia ottaisi Windows Phonen yksinomaiseksi älypuhelinalustakseen. Koska itse olen Nokialla tehnyt suorittavan portaan insinöörityötä, en kykene arvioimaan kirjan väitteitä, saati ottamaan kantaa siihen, miten päätöksenteko Nokian pääjohtajan ja johtokunnan suljetuissa kokouksissa on todella tapahtunut.

- Voin vain jälkikäteen todeta Nokian tehneen viimeisen kymmenen vuoden aikana älypuhelinstrategioissaan joukon peräkkäisiä virheitä, jotka lopulta johtivat liiketoiminnan romahtamiseen insinöörien ponnisteluista huolimatta. Kun Nokia oli menestynyt erinomaisesti, menestyksestä haluttiin pitää kiinni omin voimin, mutta samalla välttää Symbianin uudistamisesta koituvia teknologiariskejä. Nokia oli selättänyt perinteiset kilpailijansa ja oli vuonna 2006 voimiensa tunnossa. Kun sitten vähän myöhemmin tajuttiin Applen ja Androidin uhka sekä niiden ratkaisujen edistyksellisyys, olisi muutoksiin ollut jo kiire. Ratkaisevina vuosina aikaa kului päättämättömyyteen ja erilaisiin tuloksettomiksi jääneisiin investointeihin. Elopin viimein kirkastaman strategian perustaksi onnistuttiin valitsemaan teknisesti toimiva järjestelmä, joka epäonnistui kaupallisesti. Nokian aika ja uskottavuus puhelinvalmistajana oli kulutettu loppuun.

- Mikäli Elopin sijasta olisi Nokian pääjohtajaksi valittu Anssi Vanjoki, olisi ollut todennäköistä että Nokia olisi jatkanut Symbianin ja MeeGon kehitystä käyttöjärjestelmän vaihtamisen sijaan. Vanjoki oli yksi Maemon ja sittemmin MeeGon tärkeimpiä tukijoita Nokialla. Itse suhtaudun kuitenkin epäillen MeeGon menestymisen mahdollisuuksiin seuraavista syistä:

- MeeGo oli vaikeuksissa markkinoille kiireellisesti tarvittavan 4G LTE -teknologian tuotteistamisen kanssa. Oli jo vuonna 2010 selvää, että vuodesta 2012 eteenpäin älypuhelin vailla LTE-tukea ei olisi enää ollut uskottava lippulaivatuote.

- MeeGo pohjautui Intel-liittoutumaan. Vuoden 2011 alussa Intelin laitealustan kehittäminen oli vielä hyvin varhaisessa vaiheessa. Intel-pohjaisesta puhelimesta ei ollut olemassa edes prototyyppiä. Intelin modeemikumppani olivat markkinajohtaja Qualcommista hyvin paljon jäljessä olennaisen tärkeän 4G LTE -toiminnallisuuden kehittämisessä. Qualcommin piirisarjojen käyttö ensi vaiheen MeeGo tuotteissa oli taas poisluettua Intel yhteistyön takia.

 

 Erkki Koivusalo

- Nokian vetämä 4G LTE- ja VoLTE-ohjelmistokehitys ei ollut vielä arkkitehtuurityötä lukuunottamatta käynnissä vuoden 2011 alussa. Suunnitelmien mukaan työhön olisi tarvittu kymmenien kehittäjien uusi tiimi, jotta tuki näille ominaisuuksille olisi tullut valmiiksi vuoden 2012 aikana. Niin suuren tiimin rakentaminen ja menestyksellinen johtaminen olisi ollut hyvin haasteellista erityisesti kahteen yritykseen jakautuneessa MeeGo-ympäristössä.

- Nokia oli hallinnut älypuhelinmarkkinoita S60-alustan ollessa ainoa varteenotettava vaihtoehto. Nokiaa lukuun ottamatta kukaan muu samaa alustaa käyttänyt laitetoimittaja ei saanut sillä kannattavia tuotteita aikaan. Kun sitten vuoteen 2010 mennessä kaikki muut toimittajat olivat vaihtaneet alustansa Androidiin, oli sen markkinaosuus rajussa kasvussa aasialaisten toimittajien vetämänä, Samsung kärjessä. Nokian mahdollisuudet hidastaa Androidin voittokulkua Symbianin avulla olivat rajalliset ja Elopin ilmoitus Symbianin hitaasta alasajosta ratkaisi pelin lopullisesti Androidin voitoksi. MeeGo olisi ehtinyt markkinoille suuressa mittakaavassa ja kilpailukykyisellä tuotevalikoimalla liian myöhään ja siitä olisi saattanut tulla vain Nokian oma ekosysteemi, muiden jo sitouduttua Androidin käyttöön. MeeGon rooli olisi voinut olla Windows Phonen kaltainen altavastaaja, jonka sovelluskauppa ei olisi ollut Windows Phonea paremmassa asemassa.

- Uskoakseni Nokian puhelinliiketoiminnan kaatumisen olisi voinut estää lähinnä Android-puhelinten tuominen Nokian portfolioon Symbian-mallien rinnalle jo ennen vuotta 2010. Siinä vaiheessa yhtiössä kuitenkin haluttiin palavasti tehdä menestystuotteita oman tuotekehitysväen voimin, pitäen täysi kontrolli omiin ratkaisuihin ja niihin perustuviin tuotteisiin. Yrityksessä eli usko siihen, että MeeGo olisi voinut joko voittaa Androidin tai ainakin kilpailla tasaväkisesti sen kanssa. Niin ei valitettavasti käynyt. Tarinassa on kuitenkin sikäli onnellinen loppu, että Nokia onnistui irtautumaan puhelimistaan oikealla hetkellä ja pystyi siten rahoittamaan verkkoliiketoiminnan yritysostot. Verkoissa Nokia on edelleen yksi maailman kolmesta johtavasta toimittajasta toimialalla, jonne uusille tekijöille mukaan pääsy on erittäin haastavaa.

MORE NEWS

VTT: Analoginen laskenta voi pudottaa AI tehontarpeen tuhannesosaan

Tekoälyn nopeasti kasvavaa energiankulutusta voidaan leikata radikaalisti mikroelektroniikan uusilla ratkaisuilla. VTT Mikroelektroniikka ja fotoniikka -tutkimusalueen uutena johtajana aloittaneen Ari Alastalon mukaan analoginen laskenta voi parhaimmillaan pudottaa laskennan tehontarpeen jopa tuhannesosaan nykyisestä.

Tekoäly tuo nestejäähdytyksen datakeskuksiin

Tekoälypalvelimien kasvava tehotiheys ajaa datakeskuksia nestejäähdytykseen, mutta ilmajäähdytyksestä ei päästä eroon yhdessä yössä. Schneider Electricin uusi Motivair WCDU on rakennettu juuri tätä siirtymävaihetta varten. Samalla järjestelmällä voidaan yhdistää neste- ja ilmajäähdytys jopa megawattiluokan konesaleissa.

Lähes 3000 euroa: mistä Fold8 Ultrassa oikein maksetaan?

Samsungin Galaxy Z Fold8 Ultra maksaa teratavun tallennustilalla lähes 3000 euroa. Se on summa, jolla puhelimelta sopii odottaa käytännössä kaikkea. Lähes kuukauden jokapäiväisen käytön jälkeen Fold8 Ultran vahvuudet ja kompromissit ehtivät tulla hyvin tutuiksi. Lopputulos on hieman yllättävä. Samsungin kallein puhelin ei ole kaikissa suhteissa yhtiön paras puhelin.

AI-agentti voi testata koko auton ennen kuin sitä rakennetaan

Auton koko elektroniikka-arkkitehtuuri voidaan nyt tuoda virtuaaliseen ympäristöön, jossa sekä kehittäjät että AI-agentit voivat testata ohjelmistoja jo ennen fyysisen auton valmistumista. Ruotsalainen RemotiveLabs tuo tähän tarkoitetun RemotiveTopology-teknologiansa osaksi Google Cloudin Horizon-kehitysalustaa.

Ethernetiä antureille asti

Microchip laajentaa 10BASE-T1S-valikoimaansa uusilla lähetinvastaanottimilla ja integroiduilla päätesolmuilla. Tavoitteena on helpottaa kokonaan Ethernet-pohjaisten verkkojen rakentamista niin, että myös anturit ja toimilaitteet voidaan liittää suoraan samaan verkkoarkkitehtuuriin.

MEMS-anturi kuuntelee puheen suoraan kallosta

Kiinalainen MEMSensing tuo Euroopan markkinoille MEMS-anturin, joka auttaa nappikuulokkeita erottamaan käyttäjän puheen ympäristön melusta. Tavallisen mikrofonin sijaan anturi tunnistaa puheen aiheuttaman värähtelyn kallossa ja korvan rustossa.

GPT-Synopsys ryhtyy piirisuunnittelijaksi

OpenAI ja Synopsys kehittävät yhdessä piirisuunnitteluun erikoistuneen GPT-Synopsys-mallin. Tavoitteena on tekoäly, joka ei vain neuvo suunnittelijaa vaan käyttää itse Synopsysin EDA-työkaluja, tulkitsee niiden tuloksia ja muokkaa piirisuunnitelmaa niiden perusteella.

Vanha DDR4 on nyt DDR5:ää kalliimpaa

Muistimarkkinoilla on syntynyt poikkeuksellinen tilanne. Elinkaarensa lopussa oleva DDR4-muisti maksaa kapasiteettiin suhteutettuna jo selvästi enemmän kuin uudempi DDR5. Taustalla on tekoälybuumi, joka vetää valmistuskapasiteettia HBM- ja DDR5-muisteihin samalla, kun vanhojen järjestelmien DDR4-kysyntä ei katoa mihinkään.

Linux-takaportti piiloutuu tavalliseen sähköpostiliikenteeseen

Tietoturvayhtiö Rapid7 on löytänyt teleoperaattoreiden ja verkon reunalaitteiden Linux-järjestelmiin kohdistuvia uusia takaportteja, jotka pyrkivät piilottamaan toimintansa tavallisen verkkoliikenteen sekaan. AVERAT-haittaohjelma naamioi komentoliikenteensä sähköpostiliikenteeksi.

VTT hakee vauhtia kvanttiteknologian kaupallistamiseen

VTT haluaa vauhdittaa suomalaisen kvanttiosaamisen siirtymistä tutkimuksesta kaupallisiksi tuotteiksi ja liiketoiminnaksi. Työtä ryhtyy marraskuun alussa johtamaan tekniikan tohtori Jani Kivioja, jolla on taustaa sekä suprajohtavien kvanttipiirien tutkimuksesta että teknologiajohtamisesta Nokialla ja Picosunissa.

Phoenix Contact irrottaa PLC:n raudasta

Phoenix Contact tuo markkinoille Virtual PLCnext Controlin, ohjelmistopohjaisen PLC-logiikkaohjaimen, joka ei ole enää sidottu tiettyyn ohjainlaitteistoon. Ohjaussovelluksia voidaan ajaa teollisuus-PCä, reunalaskentalaitteessa tai palvelimella.

Fujitsu haastaa GPU-palvelimet ilmajäähdytetyllä AI-suorittimella

Fujitsu tuo marraskuussa markkinoille 2 nanometrin tekniikalla valmistettavan Monaka-Arm-palvelinprosessorin ja siihen perustuvat palvelimet. Yhtiön tavoitteena on ajaa vaativaa tekoälyinferenssiä erli -päättelyä ilman erillisiä GPU-kiihdyttimiä ja samalla pienentää datakeskusten tehon- ja jäähdytyksen tarvetta.

Saloon nousee kahden miljardin ja 230 megawatin datakeskus

Pohjoismainen datakeskusyhtiö atNorth suunnittelee Saloon noin kahden miljardin euron datakeskusta. FIN05-keskuksen ensimmäisen vaiheen sähköteho on 75 megawattia, mutta koko alue voidaan kasvattaa jopa 230 megawatin kokonaisuudeksi. Asiakkaiden palvelimet mukaan lukien Saloon tehtävät investoinnit voivat nousta jopa 12 miljardiin euroon.

Murata kutisti kolminapaisen kondensaattorin

Murata on aloittanut maailman pienimpien kolminapaisten keraamisten monikerroskondensaattorien massatuotannon. Uudet LLD-sarjan komponentit ovat kooltaan vain 0,6 × 0,3 millimetriä. Niiden avulla voidaan vakauttaa esimerkiksi älypuhelinten ja puettavien laitteiden tehokkaiden piirien syöttöjännitettä entistä pienemmässä tilassa.

Tekoäly pääsee ohjaamaan oskilloskoopin mittauksia

Australialainen Thort Werx on kehittänyt mittausalustan, jossa tekoäly voidaan tuoda suoraan mukaan mittauksen ohjaukseen. Ratkaisun ydin on Picogram-protokolla, jonka kautta AI voi vastaanottaa mittausdatan, analysoida sen ja määrittää, miten seuraava mittaus tehdään.

TDK heijastaa älylasien kuvan suoraan verkkokalvolle

TDK on esitellyt älylasit, joissa kuva heijastetaan suoraan verkkokalvolle vain 150 nanometrin paksuisen metaoptisen peilin avulla. Läpinäkyvä peili voidaan integroida suoraan silmälasilinssiin, joten älylasit voivat näyttää lähes tavallisilta silmälaseilta.

Bensiiniauton vuosisatainen valtakausi murtui

Pelkästään bensiinimoottorilla varustettujen autojen osuus maailman uusien autojen myynnistä on pudonnut ensimmäistä kertaa alle 50 prosentin. Vuoden 2026 ensimmäisellä puoliskolla niiden osuus jäi 49 prosenttiin, kun vielä vuonna 2021 bensiiniautot hallitsivat markkinoita 73 prosentin osuudella.

Reorbit sertifioi tietoturvansa satelliittituotannon kasvaessa

Suomalainen satelliittivalmistaja Reorbit on saanut ISO/IEC 27001:2022 -tietoturvasertifikaatin. Sertifiointi kattaa yhtiön koko tietoturvan hallintajärjestelmän, mukaan lukien fyysiset ja digitaaliset ympäristöt sekä tiedonkäsittelyyn osallistuvat prosessit, järjestelmät ja henkilöstön.

Nanokuvio parantaa anoditonta litiumakkua

Eteläkorealaisen KAISTin (Korea Advanced Institute of Science and Technology.) tutkijat ovat hyödyntäneet puolijohteiden valmistuksesta tuttua nanokuviointia anodittoman litium-metalliakun kestävyyden parantamiseen. Nanorakenteinen kuparipinta ja vain noin 10 nanometrin MXene-kerros saavat litiumin kerrostumaan tasaisemmin ja ehkäisevät akkua vaurioittavien dendriittien muodostumista.

630 kilowattiin ilman PLC-päivitystä

Omron laajentaa taajuusmuuttajiensa tehoalueen 630 kilowattiin uudella R1-sarjalla. M1-sarjan käyttäjille siirtyminen suurempiin tehoihin on tehty mahdollisimman suoraviivaiseksi, sillä nykyiset PLC-ohjelmat ja toimilohkot toimivat Omronin mukaan sellaisenaan myös uudessa taajuusmuuttajassa.

41 42 19/10 20/10 # puffbox mobox till tme native
2026  # mobox för megabox
41  #  mobox för square
Oct Nov   # puffbox mobox till square
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Postimerkin kokoinen moduuli paikkaa GPS-signaalin

ETN - Technical articleSatelliittipaikannuksen häirintä voi katkaista paljon muutakin kuin paikkatiedon. VIAVIn uusi µPNT GDO-1000 pitää kriittisten järjestelmien kellot synkronissa jopa 24 tuntia GNSS-signaalin katoamisen jälkeen. Postimerkin kokoisen moduulin ytimessä on SiTimen MEMS-oskillaattori.

Lue lisää...

OPINION

Googlen jätti-investointi: aika on kypsä uudelle ydinvoimalle

Googlen 13 miljardin euron investointi Suomeen on valtava uutinen. Vielä suurempi uutinen saattaa kuitenkin olla se, mitä investointi kertoo Suomen sähköntarpeesta. Tekoäly tarvitsee sähköä. Paljon sähköä, tasaisesti ja ympäri vuorokauden.

Lue lisää...

 

LATEST NEWS

  • VTT: Analoginen laskenta voi pudottaa AI tehontarpeen tuhannesosaan
  • Tekoäly tuo nestejäähdytyksen datakeskuksiin
  • Lähes 3000 euroa: mistä Fold8 Ultrassa oikein maksetaan?
  • AI-agentti voi testata koko auton ennen kuin sitä rakennetaan
  • Ethernetiä antureille asti

NEW PRODUCTS

  • Murata kutisti kolminapaisen kondensaattorin
  • 630 kilowattiin ilman PLC-päivitystä
  • Neliömillin piiri korvaa joukon komponentteja
  • Virtalähde muuttaa sähkökaapista koneen kylkeen
  • 140 watin USB-C-laturi yltää 96 prosentin hyötysuhteeseen
 
 

Section Tapet