
Piilaaksolainen Omnivision on esitellyt AR-, VR- ja XR-laseihin tähän asti pienimmän kameran, joka seuraa silmän ja kasvojen liikkeitä. OG0TC-kenno on kooltaan 1,64 x 1,64 millimetriä eli alle kolme neliömilliä.
OG0TC on taustavalaistu globaalin sulkimen kenno, joka valottaa jokaisen pikselin yhdellä kertaa. Kennon myötä Omnivision tuo ensimmäistä kertaa patentoidun DCG High Dynamic Range- eli HDR-teknologiansa markkinoille näin pienessä pikselikoossa (2,2 mikronia).
Vain 1,64 x 1,64 millimetrin kotelossa OG0TC-kenno sopii ensisijaisesti sisäänpäin suuntautuvien seurantakameroiden optimointiin. Pieni koko on iso etu, sillä XR-laseissa tarvitaan useita kameroita kaikkien kasvojen piirteiden (silmien, kulmakarvojen, huulien jne.) seuraamiseen. OG0TC on nastoitukseltaan yhteensopiva Omnivisionin edellisen sukupolven GS-kuvakennon kanssa, joten vanhat asiakkaat voivat päivittää suunnittelunsa helposti.
OG0TC-kenno kuluttaa 40 prosenttia vähemmän tehoa kuin edeltäjänsä kuvatessaan 30 ruudun sekuntinopeudella. Kenno on rakennettu Omnivisionin PureCel Plus-S -pinoamistekniikalla. Kennon resoluutio on 400 x 400 pikseliä. Nyxel-teknologia mahdollistaa parhaan kvanttitehokkuuden 940 nm:n lähi-infrapuna-aallonpituudella (NIR), jolloin saadaan teräviä ja tarkkoja kuvia liikkuvista kohteista.
OG0TC GS -kuvakenno on nyt saatavilla näytteinä. Lisätietoja täällä.























Virtaamamittaus on monissa laitteissa kriittinen mutta usein ongelmallinen toiminto. Perinteiset mekaaniset anturit kuluvat ja jäävät sokeiksi pienille virtausnopeuksille. Ultraäänitekniikkaan perustuvat valmiit moduulit tarjoavat nyt tarkan, huoltovapaan ja helposti integroitavan vaihtoehdon niin kuluttaja- kuin teollisuussovelluksiin.