Blackberry Priv on yhtiön ensimmäinen Android-älypuhelin ja samalla ensimmäinen Android, jossa näyttää olevan järkevästi toteutettu qwerty-näppäimistö. Bisnes-käyttäjiä kosiskeleva laite hakee selvästi tuntua sekä vanhemmista Blackberryistä että Nokian legendaarisista kommunikaattoreista.
Silti huomio kiinnittyy väistämättä Priv-älypuhelimen hintaan. Virallisella ennakkotilaussivulla hinta on Yhdysvalloissa 699 dollaria.
Blackberry perustelee hintaa sillä, että laite sisältää uusinta rautaa. Ja tottahan se on. Prosessori on Qualcommin Snapdragon 808, työmuistia on kolme gigatavua, tallennustilaa 32 gigatavua ja näyttö on 5,4-tuumainen reunoiltaan taivutettu ruutu, joka erottelee 540 pikseliä tuumalla (2560 x 1440 pistettä).
Näppäimistöä voi käyttää myös eräänlaisena kosketusnäytön jatkeena eli sormen liu'uttaminen sen päällä toimii samalla tavoin kuin kosketusnäytön ohjaaminen.
Priv-laite muistuttaa vanhoja kommunikaattoreita myös painonsa suhteen. 192 grammaa on nykymittapuulla painava laite, mutta sitä olivat Nokian kommunikaattorikin.