Valtavien, nopeasti kerääntyvien ja erilaisia tietoja sisältävien big data -kokonaisuuksien kiinnostus kasvaa. Gartner ennustaa, että 64 prosenttia organisaatiosta on investoinut tai aikoo investoida tänä vuonna erilaisiin big data -tekniikoihin.
Sen sijaan vain 9 prosenttia organisaatioista on toistaiseksi ottanut jonkinlaisia big data -tekniikoita käyttöön. Gartnerin mukaan hypen takana on silti oikeaa asiaa.
- Organisaatiot eri aloilla ja alueilla näkevät big datassa oikeita bisnesmahdollisuuksia, sanoo Gartnerin tutkimusjohtaja Lisa Kart. Tällä hetkellä viidessa organisaatioista pilotoi erilaisia analyysimenetelmiä.
Ensi vuonna big dataan aikoo investoida 19 prosenttia yrityksistä ja organisaatioista ja 16 prosenttia tekee saman kahden seuraavan vuoden aikana.
Näin big dataa panostavien organisaatioiden määrä kasvaa lähes sataan prosenttiin muutamassa vuodessa.