Älypuhelimista löytyy yhä enemmän tietoturva-aukkoja, joita yhä vaarallisemmat haittaohjelmat pystyvät hyödyntämään. USA:n tietoliikennekomissio FCC haluaa, että valmistajat paikkaavat alustojen aukot nykyistä nopeammin.
FCC on lähestynyt kahdeksaa valmistajaa kirjeellä, jossa se kysyy näiden periaatteita tietoturva-aukkojen korjaamisen suhteen. Kirje on lähtenyt kaikille suurille valmistajilla Applesta Samsungiin. Lisäsi omansa on saanut Androidalustan kehityksestä vastaava Google.
Valmistajat joutuvat selvittämään, millä perusteilla he päättävät tietoturvapaikkausten eli patchien ajamisesta laitteisiin ja millä aikataululla näin tehdään. Lisäksi FCC haluaa yksityiskohtaista tietoa tietoturva-aukoista valmistajien laitteissa elokuusta 2013 lähtien.
FCC nostaa yhdeksi esimerkiksi laajaa joukkoa älypuhelimista vaivanneen Stagefright-haavoittuvuuden, joka löytyi Androidista reilu vuosi sitten. FCC:n mukaan ei ole hyväksyttävää, että aukkojen paikkaaminen voi kestää kuukausia ja että vanhempien laitteiden haavoittuvuuksia ei välttämättä korjata ollenkaan.
Lisätietoa aiheesta löytyy FCC:n sivuilla.