Älypuhelin on ollut erinomainen laite puolijohteiden valmistajille. Markkinoiden kysyntä on vuosi vuodelta kiihtynyt, joten piirejä on tarvittu jatkuvasti lisää. Nyt kasvu on lopullisesti hidastunut. Gartner ennustaa, että tänä vuonna älypuhelimia myydään 1,5 miljardia kappaletta, mikä on enää 7 prosenttia enemmän kuin viime vuonna.
Ero on iso esimerkiksi vuoteen 2010, joka näyttää jäävän älypuhelinten historiaan nopeimman kasvun vuotena. Tuolloin laitemyynti kasvoi peräti 73 prosenttia.
Eivät älypuhelinpiirien toimittajat toki kerjuulle joudu. Vuonna 2020 uusia älypuhelimia työnnetään markkinoille 1,9 miljardia kappaletta.
Markkinakehitys on Gartnerin mukaan luonnollista. Älypuhelin on jo yli 90 prosentilla ihmisistä Pohjois-Amerikassa Länsi-Euroopassa, Japanissa ja isossa osassa Aasiaa. Lisäksi käyttäjät näissä maissa eivät halua päivittää laitteitaan uusimpiin malleihin entiseen tahtiin.
Tutkimuslaitoksen mukaan premium-malli vaihtetaan kehittyneillä markkinoilla uuteen 2,5 vuoden välein. Takana ovat ajat, jolloin uusi iPhone tai Samsungin malli piti saada taskuunsa joka vuosi.






















