Leditekniikan voittokulku on ollut selviö jo pitkään, mutta nyt myös CSP-koteloitu (chip scale package) eli oikeastaan koteloimaton ledikomponentti on yltänyt hyviin kirkkauslukemiin. Samsungin mukaan sen CSP-uutuudet ovat markkinoiden tähän asti kirkkaimmat.
Perinteinen kotelo on monella tapaa helpompi ledikomponentin pakkaamiseen, koska sen avulla emittoitu valo voidaan paremmin suunnata halutusti. Suoraan alustalle liitettävä CSP-ledi on ollut hankalampi.
Samsung sanoo nyt kehittäneensä ledien CSP-tekniikkaa niin, että itse valonlähteen reunoilla rakennetaan titaniumdioksidiseinät. Näiden ansiosta komponentti emittoi valon suoraan ylöspäin. Ratkaisu parantaa merkittävästi CSP-ledien valotehoa ja toisaalta auttaa valaisinsuunnittelijoiden toteuttamaan entistä ohuempia rakenteita.
Uutuuksista LM101B-ledin hyötysuhde on kasvanut 205 lumeniin wattia kohti. 65 milliampeerin virralla se tuottaa 5000 kelvinin valkoista valoa. Tämä on alan suurin lukema 1 watin CSP-ledeissä.
3-wattisen LH181B:n hyötysuhde on nyt 190 lumenia watilla. Se kuluttaa virtaa 350 milliampeeria. Lisäksi Samsung toi CSP-ledeihin uuden 5-wattisen LH231B-edin, joka tuottaa 170 lumenin kirkkauden yhdessä watilla. Komponentti kuluttaa virtaa 700 milliampeeria.


ETN:n digitaalinen aikakauslehti ETNdigi 1/2026 on julkaistu. Uusi numero kokoaa yhteen elektroniikka-alan keskeisiä teknologiateemoja kvanttilaskennasta ja tekoälystä energiatehokkaaseen tehoelektroniikkaan, IoT-järjestelmiin ja ajoneuvojen latausinfrastruktuuriin.
Nokian toimitusjohtaja Justin Hotard arvioi yhtiön Yhdysvaltain arvopaperimarkkinavalvoja SEC:lle toimittamassa Form 20-F 2025 -vuosiraportissa, että mobiiliverkkomarkkina ei ole lähivuosina varsinainen kasvuala. Hänen mukaansa markkinan odotetaan pysyvän lähinnä vakaana samalla kun Nokia keskittyy parantamaan liiketoiminnan kannattavuutta.

















