Sony Mobile Communications on teettänyt Ruotsissa mielenkiintoisen tutkimuksen. Sen mukaan 38 prosenttia ruotsalaisista uskoo, että tabletti ohittaa perinteisen kirjan seuraavan 10 vuoden kuluessa.
Yli puolet eli 53 prosenttia ruotsalaisista omistaa jo tabletin. Niistä, joilla tablettia ei vielä ole, lähes neljännes aikoo sellaisen hankkia seuraavan vuoden kuluessa.
TNS:n haastattelemat ihmiset kertovat, että kirjoja luetaan tableteilta käytännöllisistä syistä. Yli puolet kehuu tableteissa sitä, että samaan laitteeseen voidaan ladata useampia kirjoja. Vain 7 prosenttia sanoo, että tabletin näytöltä on helpompi lukea kirjaa kuin perinteistä paperia.
Kirja voi silti pitää paikkansa vielä pitkän aikaa, ainakin joidenkin yöpöydällä. Haastatelluista 10 prosenttia piti paperia aina parempana, kun luettavana oli dekkari. Klassikkokirjallisuutta luettaessa vain prosenttia valitsisi mediakseen tabletin.