
Euroopassa pitäisi vähentää riippuvuutta sekä kiinalaisesta että amerikkalaisesta tekniikasta. Muutaman viikon takaisilla Nürnbergin Embedded World -messuilla nähtiinkin tähän suuntaan kasvavia versoja. Esimerkiksi Cadence ja saksalainen Dream Chip Technologies esittelivät uuden sukupolven älykkään SoC-järjestelmäpiirin ajoneuvosovelluksiin.
Kyseessä on eurooppalaisin voimin kehitetty piiri, jossa yhdistyvät Cadencen Tensilica Vision 341 DSP -suoritin, tekoälykiihdytin, sekä useita ajoneuvokäyttöön suunniteltuja IP-lohkoja. Piiri on suunniteltu osana julkisesti rahoitettua ZuSE-KI-Mobil-2 (ZuKIMo-2) -projektia. Piiri on valmistettu GlobalFoundriesin 22FDX-prosessissa.
Messuilla nähtiin livenä ADAS-sovelluksen (Advanced Driver-Assistance Systems) demo, joka havainnollisti kameran ja tutkan yhdistettyä prosessointia Vision 341 DSP:n avulla – yhdellä ja samalla suoritinratkaisulla.
Cadencen työkalut mahdollistivat koko kehitysprosessin aina arkkitehtuurisuunnittelusta verifiointiin ja signoffiin asti. Järjestelmäpiiri täyttää tiukat ASIL-D-tason turvallisuusvaatimukset (ISO 26262), eikä se tingi suorituskyvystä, virrankulutuksesta tai pinta-alasta.
Yksi tärkeä askel eteenpäin eurooppalaisessa piirikehityksessä liittyy chiplet-osien eli ns. sirpaleiden käyttöön. Ne mahdollistavat monimutkaisten suunnittelujen tekemisen huomattavasti perinteistä ASIC-ratkaisua edullisemmin.























Virtaamamittaus on monissa laitteissa kriittinen mutta usein ongelmallinen toiminto. Perinteiset mekaaniset anturit kuluvat ja jäävät sokeiksi pienille virtausnopeuksille. Ultraäänitekniikkaan perustuvat valmiit moduulit tarjoavat nyt tarkan, huoltovapaan ja helposti integroitavan vaihtoehdon niin kuluttaja- kuin teollisuussovelluksiin.