Rittal esittelee Jyväskylän Sähkö-, Tele-, Valo- ja AV-messuilla uutta Blue e+ -jäähdytystekniikkaa. Tekniikka esiteltiin jo viime vuonna Hannoverin teollisuusmessuilla, mutta nyt sen myynti on käynnistynyt Suomessakin.
Blue e+ tarkoittaa hybridijäähdytettyä laitekaappia, jossa on yhdistetty eri tekniikoita: kylmäainekierto tarpeen mukaiseen jäähdytykseen ja lämpöputki passiivisen jäähdytykseen.
Ratkaisulla päästään jopa 75 prosentin energiansäästöön, mikä on todella kova lukema. Tehokas jäähdytys tarkoittaa sitä, että kaapin sisuksissa olevat kortit ja komponentit kestävät pidempään.
Rittal on toteuttanut kaappiensa tiedonluvun kosketuksettomasti eli se onnistuu älypuhelimella NFC-tekniikalla. Laiteanalyysi onnistuu puolestaan USB-liitännän kautta ja etänä järjestelmää voi seurata ethernetin välityksellä.
Isoin ero vanhoihin jäähdytyksiin verrattuna on se, että kaapin lämpötila pysyy tasaisena. Aiemmin laitekaappien lämpötila on voinut heitellä viisikin astetta, sillä jäähdytys käynnistyy vasta tietyssä lämpötilassa. Rittalin mukaan invertteripohjainen ratkaisu pitää kaapin toimintalämpötilan jatkuvasti lähempänä ideaalia.