Suomessa on pitkälti toistatuhatta sähköautoa, mutta monessa muussa maassa määrä on merkittävästi suurempi. Samalla latausasemia rakennetaan tihenevään verkkoon. Näiden tietoturva on nyt todettu erittäin puutteelliseksi.
Saksalaisen Fraunhofer-instituutin tutkija Mathias Dalheimer on tutkinut latausasemien ja pankkien välistä yhteyttä. Yleensä lataaja tunnistetaan erillisen kortin välityksellä ja ladattu sähkö laskutetaan suoraan käyttäjän pankkitililtä.
Dalheimerin mukaan latausasemilla ei ole toteutettu edes perustason suojamekanismeja. Korttinumero lähetetään suoraan operaattorille, yleensä täysin salaamatta. Jos haluaa tällaisen ID-numeron siepata, se onnistuu. Rikollinen voi tämän jälkeen kopioida lataajan ID-kortin, tai vieläkin helpommassa tapauksessa simuloida latausostoja.
Käyttäjien olisi erittäin vaikea todistaa latauskortin luvatonta käyttöä. Erityisen vaikeaa tämä olisi verkkovierailun yhteydessä, kun eri operaattori laskuttaisi käyttäjää vasta kauan varsinaisen lataamisen jälkeen. Dalheimerin mukaan voi kestää viikkoja ennen kuin latauskortin luvaton käyttö paljastuu.