Iso osa elektroniikkavalmistajisa ryntää nyt markkinoille erilaisilla puettavaan elektroniikkaan luettavilla laitteilla. Taiwanilaisvalmistajien mukaan esimerkiksi älykellojen valmistamisessa on esiintynyt suuria ongelmia.
Applen iWatch- ja Qualcommin Toq-älykellojen saanto tuotantolinjoilla on ollut jopa alle 50 prosenttia. Tämä johtuu valmistajien mukaan ongelmista, joita tulee hienorakenteista metallikuorten valamisesta muottiin.
Aiemmin MIM-valettuja (metal injection molded ) osia käytettiin laitteiden kuorten sisällä, mutta älykelloissa ja vastaavissa tuotteissa valetut metallitpinnat ovat osa ulkokuorta.
Kulutuselektroniikassa hitec-laitteiden laadun pitää olla korkeitan mahdollista tasoa, mutta tuotantolyymien silti suuria. MMI-valannassa on ollut vaikeusia vastata näihin molempiin haasteisiin yhtä aikaa.